+1(514) 937-9445 or Toll-free (Canada & US) +1 (888) 947-9445

ALBANIANs – LET’S CONNECT AND HELP EACH OTHER

misto

Member
Jan 28, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

liburn said:
Nuk di sa është e vërtetë po kam dëgjuar që si bojaxhi merr më shumë sesa si cashier në bankë, ngaqë këto punë s'ka qejf t'i bëjë njeri. ;D

Gjithësesi do jemi në kontakt e shpresoj të ndajmë përvojat tona nga vendet ku do jemi...

Me të mira,
Liburn
S'habitem po te jete e vertete. Me sa pashe ne faqet e kanadase per pune, nje teknik kompjuteri Help Desk Technician, per te cilen ne Kanada duhen te pakten dy vjet universitet, paguhej me pak se shume pune te tjera qe donin vetem shkollen e mesme, si psh montimi i pajisjeve elektronike e ndertimi.
 

Tiki

Star Member
May 16, 2012
83
2
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

misto said:
S'habitem po te jete e vertete. Me sa pashe ne faqet e kanadase per pune, nje teknik kompjuteri Help Desk Technician, per te cilen ne Kanada duhen te pakten dy vjet universitet, paguhej me pak se shume pune te tjera qe donin vetem shkollen e mesme, si psh montimi i pajisjeve elektronike e ndertimi.
Te gjitha punet fizike ne Kanada paguhen me shume,edhe zanatet poashtu,shumicen e te papuneve ne Kanada e perbejne ata me college.....e cuditshme!
Me sa kam verejt,te gjith atje deshirojne desk jobs,punet fizike dhe zanatet shumicen i perbejne immigrants.
 

Bleri

Member
Jan 29, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

misto said:
Bleri, te cova nje mesazh privat.
shume faleminderit, sapo e lexova. Me erdhe ne ndihme, me te vertete. Te uroj shume fat.

P.S Nuk e di pse, nu te dergoja dot mesazh privat.
 

Doni

Star Member
May 21, 2012
165
2
Category........
Visa Office......
Vienna Office
NOC Code......
2264 Construction Inspector
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
12-09-2012
AOR Received.
05-12-2012
IELTS Request
Sent with application
Med's Request
24.09.2014
Med's Done....
Medical results have been received 17.10.2014
Interview........
Waived
Passport Req..
17.10.2014
VISA ISSUED...
01.12.2014
LANDED..........
Desperately Waiting...
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

liburn said:
Doni flm për urimet! :)

Duke qenë se kam jetu në Suedi dhe e di pak gjuhën skandinave, por mbi të gjitha se më pëlqeu jashtë masa jetesa dhe kultura e tyre, do ta hedh për Danimarkë si fillim e ta provoj maks 1 vit. Po s'më eci e po hasa në racizëm do e hedh në Canada...

Suksese të gjithëve,
l.
Pasi qe ke jetuar nje kohe ne Suedi, ne njefar menyre e njeh edhe jeten atje, prandaj ja vlene te provosh pse jo?
Nese mendon qe ja vlene qe per nje kohe ta pushosh aplikim per Canada, vepro ashtu. Te uroj sume suksese. Te lutem me shkruaj ne inbox nese e merr GC Danez... :)
 

liburn

Full Member
Nov 2, 2012
35
1
Category........
Visa Office......
Rome IT
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
Will apply in 2013
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Doni said:
Pasi qe ke jetuar nje kohe ne Suedi, ne njefar menyre e njeh edhe jeten atje, prandaj ja vlene te provosh pse jo?
Nese mendon qe ja vlene qe per nje kohe ta pushosh aplikim per Canada, vepro ashtu. Te uroj sume suksese. Te lutem me shkruaj ne inbox nese e merr GC Danez... :)
Patjeter Doni. Do jemi in touch!
 

goQuebec

Star Member
May 15, 2012
100
1
Albania
Category........
Visa Office......
Roma
NOC Code......
2131 (U056)
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
07/08/2012
Doc's Request.
1/12/2014
Nomination.....
07/05/2015 CSQ
AOR Received.
13/03/2013 the first and 30/07/2015 (federal part)
IELTS Request
IELTS+TEFAQ sent with application , DELF B2 (January 2014)
File Transfer...
17/06/2015 received
Med's Request
03-12-2015
Med's Done....
10-12-2015 send from the doctor 23-12-2015 updated 2 days after
Interview........
no
Passport Req..
23-03-2016 send 24-03-2016
LANDED..........
15-05-2016
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

ky eshte link qe mund tju ndihmoje, per kerkesat e gjuhes , procedurat e emigrimit, kerkesat kryesore qe duhet te plotesosh per te aplikuar:
http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=7&file=GPI-3-1.pdf
Per te bere pagesen e aplikimit mund te ndiqni kete link:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/biq/vienna/dcs-workers/fees.html
 

Bleri

Member
Jan 29, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Mjekesia e Pergjithshme merr 6 pike apo 12 pike? Shoh qe ne te dy tabelat ka mjekesi, por qenka sipas specialiteteve mesa kuptoj.

Gjithashtu, kam lexuar dhe degjuar qe mund te perdoresh edhe perfaqesues ligjor, tip avokati apo konsulenti per te bere aplikimin. Eshte e rekomandueshme kjo, dmth rriten mundesite per te fituar apo ska lidhje?
 

dejvis

Full Member
Jul 17, 2012
21
0
Category........
NOC Code......
4031
Job Offer........
Pre-Assessed..
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

goQuebec said:
ky eshte link qe mund tju ndihmoje, per kerkesat e gjuhes , procedurat e emigrimit, kerkesat kryesore qe duhet te plotesosh per te aplikuar:
http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=7&file=GPI-3-1.pdf
Per te bere pagesen e aplikimit mund te ndiqni kete link:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/biq/vienna/dcs-workers/fees.html
si mund te behet pra vetem nepermjet credit card se vetem ajo ka nje formular qe ia bashkangjit dokumentave po me banke si procedohet ? please
 

goQuebec

Star Member
May 15, 2012
100
1
Albania
Category........
Visa Office......
Roma
NOC Code......
2131 (U056)
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
07/08/2012
Doc's Request.
1/12/2014
Nomination.....
07/05/2015 CSQ
AOR Received.
13/03/2013 the first and 30/07/2015 (federal part)
IELTS Request
IELTS+TEFAQ sent with application , DELF B2 (January 2014)
File Transfer...
17/06/2015 received
Med's Request
03-12-2015
Med's Done....
10-12-2015 send from the doctor 23-12-2015 updated 2 days after
Interview........
no
Passport Req..
23-03-2016 send 24-03-2016
LANDED..........
15-05-2016
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

@ Bleri Po bleri edhe une keshtu e kuptoj qe mjekesia eshte sipas specialiteteve. Po mund te perdoresh edhe nje perfaqsues ligjor apo avokat (qe normal do te rrise kostone emigrimit). Personalisht mendoj se mudesite per te fituar varen vetem nga ti . Ne qofte se i ploteson te gjitha kriteret kap nr. e pikeve te kerkuara kualifikohesh. Avokati mund te te ndihmoj per te shmangur pengesat gjate procedurave te aplikimit (plotesimin e formulareve, dokumentacionit plotesues) ose ne rastin kur dosja jote refuzohet eshte ai qe te perfaqson ne rishikimin e dosjes.

@ misto mendoj qe 3 vjet pune si perkthyes jane te mjaftueshme per te vertetuar eksperiencen tende te punes pavaresisht se diploma jote eshte mesuesi.


@ dejvis Dejvis nuk e di se si veprohet me banken. Une kam pasur te njejtin problem si ti per pagesen nuk doja ta beja me Credit Card po ne fund ate zgjodha , nuk dija menyre tjeter. Me banken reiffeisen e bera pagesen ,me karte crediti ne leke dhe duke plotesuar te dhenat e kartes ne formualarin qe do udergosh atyre.

Bonne chance a tous! :)
 

misto

Member
Jan 28, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

goQuebec said:
@ Bleri Po bleri edhe une keshtu e kuptoj qe mjekesia eshte sipas specialiteteve. Po mund te perdoresh edhe nje perfaqsues ligjor apo avokat (qe normal do te rrise kostone emigrimit). Personalisht mendoj se mudesite per te fituar varen vetem nga ti . Ne qofte se i ploteson te gjitha kriteret kap nr. e pikeve te kerkuara kualifikohesh. Avokati mund te te ndihmoj per te shmangur pengesat gjate procedurave te aplikimit (plotesimin e formulareve, dokumentacionit plotesues) ose ne rastin kur dosja jote refuzohet eshte ai qe te perfaqson ne rishikimin e dosjes.

@ misto mendoj qe 3 vjet pune si perkthyes jane te mjaftueshme per te vertetuar eksperiencen tende te punes pavaresisht se diploma jote eshte mesuesi.


@ dejvis Dejvis nuk e di se si veprohet me banken. Une kam pasur te njejtin problem si ti per pagesen nuk doja ta beja me Credit Card po ne fund ate zgjodha , nuk dija menyre tjeter. Me banken reiffeisen e bera pagesen ,me karte crediti ne leke dhe duke plotesuar te dhenat e kartes ne formualarin qe do udergosh atyre.

Bonne chance a tous! :)
Shume faleminderit, sepse e kam shume frike ate pjesen, edhe pse mesuesia ndahej ne vit te trete. Dmth, ne dy vitet e para te universitetit, te gjithe kishim te njejtat lende. Ne vit te trete beheshin ndarjet, dhe ata thjesht kishin dy lende te vecanta per perkthim, ndersa une kisha dy lende te vecanta per mesuesi, ndersa gjithe lendet e tjera ishin te njejtat, e madje kisha edhe lenden "perkthim". Mendon se merret parasysh po te bashkangjit nje shenim sqarues per kete pike?
 

goQuebec

Star Member
May 15, 2012
100
1
Albania
Category........
Visa Office......
Roma
NOC Code......
2131 (U056)
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
07/08/2012
Doc's Request.
1/12/2014
Nomination.....
07/05/2015 CSQ
AOR Received.
13/03/2013 the first and 30/07/2015 (federal part)
IELTS Request
IELTS+TEFAQ sent with application , DELF B2 (January 2014)
File Transfer...
17/06/2015 received
Med's Request
03-12-2015
Med's Done....
10-12-2015 send from the doctor 23-12-2015 updated 2 days after
Interview........
no
Passport Req..
23-03-2016 send 24-03-2016
LANDED..........
15-05-2016
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

@ Misto Mendoj se mund t'ua vendosesh nje shenim perkates meqenese je i paqarte ne kete pike. Ajo qe ne kemi ne dore te bejme eshte te jemi sa me te qarte dhe te besueshem me dokumentat qe paraqesim. Nga ana tjeter ti do te kesh edhe listen e notave te perkthyer dhe noterizuar qe verteton lenden " e perkthimit " ne fushen tende. Jane ata qe e vleresojne pastaj. Por une nuk e besoj qe vitet e eksperiences tende te punes si perkthyes te mos merren parasysh.Uroj te mos jem gabim :).
 

torontontario

Newbie
Jun 3, 2012
7
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

kush din te me tregoj bre se sa zgjat procedura per te shkuar ne kanada pasi qe mua po me sponzorisojn disa te aferm te mi edhe a eshte e obliguar gjuha angleze edhe per sponzorizim
 

la mer

Full Member
Mar 31, 2011
21
0
Greece
Category........
Visa Office......
Paris France Rome Italy
NOC Code......
1111
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
28/02/2012
Doc's Request.
29/01/2013 original doc
Nomination.....
07/09/2014
AOR Received.
17/04/2015
IELTS Request
tefaq sent with initial application
File Transfer...
29/04/2015
Med's Request
7/05/2015
Med's Done....
01/06/2015
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Pershendetje te gjitheve!!! Urime Geri Ilirjan per perfundimin e procesit tuaj!!!Shume fat ne jeten e re qe keni nisur! Gjithashtu fat te keni dhe ju qe jeni ne proces e siper dhe durim!!!
T`ju them dhe une pak fjale per procesin tim dhe nese mund te me jepni opinionin tuaj. Une kam dorezuar ne zyren e emigracionit te Quebec ne Paris qe ne shkurt kerkesen , ne korrik na kthyen pergjigjen e pare ku na thonin qe kemi kete nr protokolli dhe nr. dosie dhe te jemi ne pritje te intervistes. Pasi kane kaluar gati 7 muaj nga pergjigjia e pare, na vjen nje leter nga ambasada, ku me kerkon pothuajse dhe nje here te gjitha dokumentat te verifikuara (noterizuara) brenda 90 diteve. Ne qe te gjitha keto dokumenta i kishim dorezuar kopje te verifikura, ndaj me ben pershtypje qe na i kerkojne serisht. Te them te drejten prisja per intervisten dhe jo serisht letra, di qe ne interviste mund te kerkojne te sjellesh dhe origjinalet kur te paraqitesh. Me duket se eshte nje humbje kohe me e madhe dhe me ben pershtypje qe kerkojne qe te gjitha keto te postohen tashme ne Montreal, Quebec Canada : Direction de L`immigration economique - International. Per kerkesat qe ishin bere deri ne njefare date ne mars i merrnin persiper ambasadat, e keshtu ishte dhe per ne te shkurtit. Me merziti kjo leter, pasi me duket se cdo gje do filloj nga fillimi serisht , apo e kam gabim? Dmth 1 vit pritjeje ishte i kote pasi te tera dergohen ne Montreal tani, apo do kete nje fare perparesie per ne qe i kemi derguar ne ambasade? I ka ndodhur dhe te tjereve kjo? Mos kane transferuar dosjen tone dhe kerkojne serisht dokumenta, kjo do na vonoje besoj. Nuk jam lidhur me avokat, pasi s`me dukej e nevojshme.
Faleminderit!!!
 

misto

Member
Jan 28, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

la mer said:
Pershendetje te gjitheve!!! Urime Geri Ilirjan per perfundimin e procesit tuaj!!!Shume fat ne jeten e re qe keni nisur! Gjithashtu fat te keni dhe ju qe jeni ne proces e siper dhe durim!!!
T`ju them dhe une pak fjale per procesin tim dhe nese mund te me jepni opinionin tuaj. Une kam dorezuar ne zyren e emigracionit te Quebec ne Paris qe ne shkurt kerkesen , ne korrik na kthyen pergjigjen e pare ku na thonin qe kemi kete nr protokolli dhe nr. dosie dhe te jemi ne pritje te intervistes. Pasi kane kaluar gati 7 muaj nga pergjigjia e pare, na vjen nje leter nga ambasada, ku me kerkon pothuajse dhe nje here te gjitha dokumentat te verifikuara (noterizuara) brenda 90 diteve. Ne qe te gjitha keto dokumenta i kishim dorezuar kopje te verifikura, ndaj me ben pershtypje qe na i kerkojne serisht. Te them te drejten prisja per intervisten dhe jo serisht letra, di qe ne interviste mund te kerkojne te sjellesh dhe origjinalet kur te paraqitesh. Me duket se eshte nje humbje kohe me e madhe dhe me ben pershtypje qe kerkojne qe te gjitha keto te postohen tashme ne Montreal, Quebec Canada : Direction de L`immigration economique - International. Per kerkesat qe ishin bere deri ne njefare date ne mars i merrnin persiper ambasadat, e keshtu ishte dhe per ne te shkurtit. Me merziti kjo leter, pasi me duket se cdo gje do filloj nga fillimi serisht , apo e kam gabim? Dmth 1 vit pritjeje ishte i kote pasi te tera dergohen ne Montreal tani, apo do kete nje fare perparesie per ne qe i kemi derguar ne ambasade? I ka ndodhur dhe te tjereve kjo? Mos kane transferuar dosjen tone dhe kerkojne serisht dokumenta, kjo do na vonoje besoj. Nuk jam lidhur me avokat, pasi s`me dukej e nevojshme.
Faleminderit!!!
Ehh, burokracirat. Pune shteti, dhe andej :). Shpresoj te te jape dikush ketu pergjigje te sakte, nese kane ndodhur me pare keto raste. Por meqe do t'i dorezosh qe do t'i dorezosh nga e para ne Montreal, te pakten mos harro ta shenosh shqetesimin tend, qe ta marrin parasysh.
 

misto

Member
Jan 28, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Mendoni se kam shuuume pak shanse meqe kam punuar vetem perkthyes, e dihet qe s'eshte profesion i pelqyer? Planet e mia per atje jane te bej ndonje kurs per teknik kompjuteri, meqe marr vesh ne menyre autodidakte e me ka lidhur puna, por per aplikim s'me vlen dhe po te bej ndonje kurs ne Shqiperi, perderisa ata duan shkollen e kurset ketej nuk i njohin.
A ka rrezik te me shkojne dem parate e aplikimit, nese aplikoj dhe refuzohem?
Dmth, une kam mbaruar per anglisht, kam punuar si perkthyes ne Anglisht e Frengjisht per shume vjet, kam gruan qe ka mbaruar pak a shume te njejten shkolle dhe nje djale 18 muajsh. I shkrova ketij avokatit qe ka kete faqen, por s'me ka kthyer pergjigje. Nuk dua te rrezikoj rreth 1 milion e ca leke nese ka shume shanse te mos fitoj.
Gjithashtu, nese une arrij te gjej nje kontrate pune (s'e di a gjej, por do te pyes te afermit) i bie qe dhe po me moren, me marrin vetem mua e jo familjen, dhe s'quhet aplikimi si per permanent residence?