+1(514) 937-9445 or Toll-free (Canada & US) +1 (888) 947-9445

ALBANIANs – LET’S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Bleri

Member
Jan 29, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Shume faleminderit GoQuebec, misto dhe dejvis.

Meqenese une nuk kam fare eksperience si financiere, pra ne fushen ku jam diplomuar, atehere ka shume mundesi te aplikoje bashkeshorti im si aplikanti principal, por puna eshte se ai ska fare njohuri te frengjishtes.

Nese ai fillon ndonje kurs intensiv te gjuhes frenge, sa mundesi ka qe te arrije nje nivel te mjaftueshem per tu kualifikuar? Nga profesioni ai fiton goxha pike besoj, sepse eshte mjek dhe ka rreth 10 vjet eksperience pune.

Ka ndonje kufi minial te njohurive te gjuhes? Ai me anglishten ka nivelin maksimal te pikeve, sepse e ka dhene provimin.

Ju lutem me ndihmoni.

Faleminderit
 

misto

Member
Jan 28, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Bleri said:
Shume faleminderit GoQuebec, misto dhe dejvis.

Meqenese une nuk kam fare eksperience si financiere, pra ne fushen ku jam diplomuar, atehere ka shume mundesi te aplikoje bashkeshorti im si aplikanti principal, por puna eshte se ai ska fare njohuri te frengjishtes.

Nese ai fillon ndonje kurs intensiv te gjuhes frenge, sa mundesi ka qe te arrije nje nivel te mjaftueshem per tu kualifikuar? Nga profesioni ai fiton goxha pike besoj, sepse eshte mjek dhe ka rreth 10 vjet eksperience pune.

Ka ndonje kufi minial te njohurive te gjuhes? Ai me anglishten ka nivelin maksimal te pikeve, sepse e ka dhene provimin.

Ju lutem me ndihmoni.

Faleminderit
Per gjuhen mjafton te ndjeke nje kurs te shkurter prej pak muajsh tek aleanca franceze dhe po aty do te jape provimin per ne Kebek, i cili eshte shume i lehte dhe po bere kurs te aleanca e ke te sigurt qe e merr, sepse dine cfare te te mesojne dhe kriteret per ne Kebek jane me te uleta.
 

Bleri

Member
Jan 29, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

misto,

shume shume shume faleminderit. E vleresoj me te vertete.

misto said:
Per gjuhen mjafton te ndjeke nje kurs te shkurter prej pak muajsh tek aleanca franceze dhe po aty do te jape provimin per ne Kebek, i cili eshte shume i lehte dhe po bere kurs te aleanca e ke te sigurt qe e merr, sepse dine cfare te te mesojne dhe kriteret per ne Kebek jane me te uleta.
 

dejvis

Full Member
Jul 17, 2012
21
0
Category........
NOC Code......
4031
Job Offer........
Pre-Assessed..
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

misto said:
Nuk ve dot linke por e lexova tek ato PDF qe shkarkohen e ku te udhezohet si te veprosh me dokumentet. Brenda pdf ka nje link te fatures.
mos ndoshta i referohesh formularit te kartes se kreditit qe ploteson nese e ben pagesen me karte krediti ??? une tjeter nuk kam pare e kam thuajse te pamundur te gjej ndonje gje ku te jete fature per banke(nuk dua ta bej pagesen me karte krediti pasi me duhet ti kthej leket ne monedhe shqipetare dhe momentalisht i kam ne $ ca dhe humbas ca leke nese i kthej ne leke shq me kupton ? ) te lutem po se pate bezdi me oriento pak ku mund ta gjej flm
 

dejvis

Full Member
Jul 17, 2012
21
0
Category........
NOC Code......
4031
Job Offer........
Pre-Assessed..
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

misto said:
Pershendetje. Te lutem, mund te me ndihmosh me nje sqarim? Nese une i kam te gjitha ne rregull, frengjishten, anglishten dhe pervojen e punes si perkthyes, pasi kam mbaruar per anglisht, por ne diplome kam "mesuesi", do te thote qe nuk aplikoj dot, dhe pse kam punuar si perkthyes per mbi 3 vjet me pune te siguruar dhe 9 vjet pune si freelance, te pavertetueshme me sigurime, fatkeqeisisht, pervecse me pagesat ne banke?

perkthimi eshte e pranueshme si dege dhe une mendoj qe edhe pse nuk e ke ne diplome te shenuar eksperienca e punes eshte ok sa i perket atyre viteve freelance edhe kjo besoj te quhet nqs ke pagesat ne banke ska probl qe ske siguracion une aktualisht jam ne nje pune pa siguracione dhe qe smund ta vertetoj pagesen time biznes privat por i paregjistruar ky po qe eshte nje problem :( te uroj fat
 

misto

Member
Jan 28, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

dejvis said:
mos ndoshta i referohesh formularit te kartes se kreditit qe ploteson nese e ben pagesen me karte krediti ??? une tjeter nuk kam pare e kam thuajse te pamundur te gjej ndonje gje ku te jete fature per banke(nuk dua ta bej pagesen me karte krediti pasi me duhet ti kthej leket ne monedhe shqipetare dhe momentalisht i kam ne $ ca dhe humbas ca leke nese i kthej ne leke shq me kupton ? ) te lutem po se pate bezdi me oriento pak ku mund ta gjej flm
Per ate e kam fjalen, por mbase mund te hapesh nje llogari karte krediti ne dollare kanadeze dhe pastaj t'i depozitosh? Besoj se e zgjidh thjesht duke telefonuar bankat. Fatkeqesisht nuk di me shume se kaq per momentin. Por nese pyes para teje ne banke, do te vij te njoftoj ketu.
 

dejvis

Full Member
Jul 17, 2012
21
0
Category........
NOC Code......
4031
Job Offer........
Pre-Assessed..
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

misto said:
Per ate e kam fjalen, por mbase mund te hapesh nje llogari karte krediti ne dollare kanadeze dhe pastaj t'i depozitosh? Besoj se e zgjidh thjesht duke telefonuar bankat.
nuk e pranojne hapjen ne monedhe te huaj u perpoqa tashme mirepo une nuk e dija kete gje ndaj kam ngecur ,,,,,kam degjuar qe te tjere e kane bere pagesen me banke por se si nuk e di pasi te faqja e quebec nuk jepen shume shpjegime
 

Tiki

Star Member
May 16, 2012
83
2
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Bleri said:
Shume faleminderit GoQuebec, misto dhe dejvis.

Meqenese une nuk kam fare eksperience si financiere, pra ne fushen ku jam diplomuar, atehere ka shume mundesi te aplikoje bashkeshorti im si aplikanti principal, por puna eshte se ai ska fare njohuri te frengjishtes.

Nese ai fillon ndonje kurs intensiv te gjuhes frenge, sa mundesi ka qe te arrije nje nivel te mjaftueshem per tu kualifikuar? Nga profesioni ai fiton goxha pike besoj, sepse eshte mjek dhe ka rreth 10 vjet eksperience pune.

Ka ndonje kufi minial te njohurive te gjuhes? Ai me anglishten ka nivelin maksimal te pikeve, sepse e ka dhene provimin.

Ju lutem me ndihmoni.

Faleminderit
...ose nese ke ndokend me njohuri kompjuteri i thuaj qe te instaloj programin "Rosetta Stone-French"...une me 2 muaj mesim me kete program kam arrit ta kryej DELF A2.
 

misto

Member
Jan 28, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

dejvis said:
nuk e pranojne hapjen ne monedhe te huaj u perpoqa tashme mirepo une nuk e dija kete gje ndaj kam ngecur ,,,,,kam degjuar qe te tjere e kane bere pagesen me banke por se si nuk e di pasi te faqja e quebec nuk jepen shume shpjegime
Nuk hapin ne monedhe te huaj? Atehere qenkemi ne te njejten situate, sepse as une s'gjeta ndonje numer llogarie bankare. Por me sa kuptova duhet te mbushesh nje cek e te shkruash numrin e llogarise tende, e per marresin duhet te shkruash Ministre des Finances du Québec, dhe vetem ministria ka te drejte ta terheqe. Pastaj ti e dergon po tek ministria me poste, ata bejne terheqjen dhe kur ti sheh qe leket kane ikur, sheh dhe emrin se kush i ka marre, kupton qe eshte pranuar. S'besoj se i terheq dot njeri tjeter vec ministrise. Megjithate, s'do ta quaja ngecje. Ma merr mendja se zgjidhet me nje te pyetur neper banka, sepse duhet te kene pasur raste te tjera. Duhet te jete dicka shume e thjeshte, se gjeja me e lehte eshte te japesh para :).
 

misto

Member
Jan 28, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Nuk ve dot linke, por gjeta kete informacion per pagesen nga San Paolo, por ne EURO. Do te humbesh pak leke, por s'jane shume. Por banka reifeissen bente pagesa te nje banke kanadeze, e mbase tek ata e ben direkt me dollare kanadeze. Duhet pyetur me kujdes.

2 - For residents of Albania:

(ONLY FOR PAYMENTS IN EUROS / NOT IN CANADIAN DOLLARS) Fees are payable by direct deposit at the Intesa SanPaolo Bank. These fees may be paid at any branch of the Intesa SanPaolo Bank in Albania.

An application can only be processed with payment of the exact amount indicated on the fee schedule. Please make sure you know the exact amount to deposit before going to the Bank. At the time of deposit, the Intesa SanPaolo Bank will issue a computerized credit note (Njoftim Kredi) together with a deposit slip (Manda Arkëtimi). The credit note must be included with the application form and sent to the Visa office in Rome. The only acceptable proof of payment is the computerized credit note. The handwritten deposit slip is provided for your own records. Applications that are submitted with an incorrect fee or credit note will be returned to you by registered mail, which will significantly delay the processing of your application.
 

Bleri

Member
Jan 29, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

oh vertet? Shume faleminderit per infon.

DELF A2 eshte nivel i kualifikueshem??


Tiki said:
...ose nese ke ndokend me njohuri kompjuteri i thuaj qe te instaloj programin "Rosetta Stone-French"...une me 2 muaj mesim me kete program kam arrit ta kryej DELF A2.
 

misto

Member
Jan 28, 2013
16
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Bleri said:
oh vertet? Shume faleminderit per infon.

DELF A2 eshte nivel i kualifikueshem??
Bleri, te cova nje mesazh privat.
 

liburn

Full Member
Nov 2, 2012
35
1
Category........
Visa Office......
Rome IT
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
Will apply in 2013
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Doni said:
Liburn urime per IELTS, paske dal shum mire.

Ne baze te tabeles ashtu del, pra i ke 24 pike. Nuk besoj qe ndryshon, te pakten nuk e kam pare askund qe eshte e mundshme te ndryshoje.

Sa i perket medyshjes tende :), une per vete ne europe do te kisha migruar vetem nese e kam punen e sigurte qe ne momentin kur te futem ne ate shtet dhe te mos jam i obliguar te mesoj gjuhen e atij vendi mirepo te jem i obliguar vetem per Anglisht, perndryshe te i futem procedures e cila do te mund te zgjate me vite deri sa te rehatohemi se pari me gjuhe e pastaj me gjera te tjera, JO. Arsyeja qendron ne faktin ndoshta pse me gjuhe angleze merremi me shume se sa ma gjuhe te tjera dhe ndoshta e ndiejme veten me ngrohte kur jemi me anglo foles, nuk e di prap se qfar te te them si definitive, mirepo une me pare do te zgjedhja Canada-n se sa nje shtet europian, edhe pse Skandinaiva thuhet qe i ka kushtet e mira, nuk e di vertet qfare te te them.

:) :) :)
Doni flm për urimet! :)

Duke qenë se kam jetu në Suedi dhe e di pak gjuhën skandinave, por mbi të gjitha se më pëlqeu jashtë masa jetesa dhe kultura e tyre, do ta hedh për Danimarkë si fillim e ta provoj maks 1 vit. Po s'më eci e po hasa në racizëm do e hedh në Canada...

Suksese të gjithëve,
l.
 

liburn

Full Member
Nov 2, 2012
35
1
Category........
Visa Office......
Rome IT
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
Will apply in 2013
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

gleni said:
Ne Kanada tingellon si me e lehte per te emigruar, por ne Danimarke duket se ka me shume favore per nje shqiptar, sepse atje e dine te gjithe anglishten, e nisin qe ne klase te trete, dhe danishtja anon me shume nga anglishtja se sa gjermanishtja. Une hyra te ca video qe te mesonin danishten dhe ishte relativisht e lehte ta kuptoje te shkruar nese ishe mire ne anglisht.
Danimarka ka rroge minimale dhe rroge mesatare me te larte Kanadaja, te ardhura me te larta per capita se Kanadaja, eshte me afer, me ngrohte, dhe kane sistem europian banimi, jo me suburbs si kanadaja. Por ama ne Kanada ka shume shqiptare e me shume emigrante, e mbase me pak racizem e me shume ndihme nga shqiptaret. Te dyja mire jane, por une do te zgjidhja Danimarken, dhe pse idealja fare do te ishte Austria, ku shkon dhe me autobus per 12 ore.
Gleni të drejtë ke.

Vetëm se nëpër forume kam parë që pa folur danisht shkëlqyeshëm e PA theks nuk gjen dot punë në zanat, mirëpo unë nuk e kam probl të punoj 1 vit punë çfarëdo sa të mësoj gjuhën. Nga ana tjetër po të jesh me fat gjen punë në ndonjë kompani ndërkombatre ku corp lang është eng.

Nuk di sa është e vërtetë po kam dëgjuar që si bojaxhi merr më shumë sesa si cashier në bankë, ngaqë këto punë s'ka qejf t'i bëjë njeri. ;D

Gjithësesi do jemi në kontakt e shpresoj të ndajmë përvojat tona nga vendet ku do jemi...

Me të mira,
Liburn
 

liburn

Full Member
Nov 2, 2012
35
1
Category........
Visa Office......
Rome IT
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
Will apply in 2013
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

gleni said:
Ne Kanada tingellon si me e lehte per te emigruar, por ne Danimarke duket se ka me shume favore per nje shqiptar, sepse atje e dine te gjithe anglishten, e nisin qe ne klase te trete, dhe danishtja anon me shume nga anglishtja se sa gjermanishtja. Une hyra te ca video qe te mesonin danishten dhe ishte relativisht e lehte ta kuptoje te shkruar nese ishe mire ne anglisht.
Danimarka ka rroge minimale dhe rroge mesatare me te larte Kanadaja, te ardhura me te larta per capita se Kanadaja, eshte me afer, me ngrohte, dhe kane sistem europian banimi, jo me suburbs si kanadaja. Por ama ne Kanada ka shume shqiptare e me shume emigrante, e mbase me pak racizem e me shume ndihme nga shqiptaret. Te dyja mire jane, por une do te zgjidhja Danimarken, dhe pse idealja fare do te ishte Austria, ku shkon dhe me autobus per 12 ore.
Glen,

në fakt Austria ka një skemë imigrimi pak a shumë points based po nuk kam shumë info. shihe vetë:

http://www.migration.gv.at/en/types-of-immigration/permanent-immigration-red-white-red-card.html

Tung,
l.