+1(514) 937-9445 or Toll-free (Canada & US) +1 (888) 947-9445

ALBANIANs – LET’S CONNECT AND HELP EACH OTHER

albabeu

Star Member
Oct 11, 2011
195
5
Category........
Visa Office......
Rome
NOC Code......
3112
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
17-12-2014
AOR Received.
06-03-2015
Med's Request
05-05-2015
Med's Done....
25-05-2015
Passport Req..
07-08-2015
VISA ISSUED...
18-08-2015
LANDED..........
Soon...
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Faleminderit per ndihmen.

Ne fakt, ajo qe me shqeteson eshte kjo:

im shoq po aplikon nen NOC 3112, pra Mjek i Pergjithshem. Fakti qe ai nuk do integrohet si mjek atje, pra mund te beje pune te tjera, a e penalizon per marrjen e dokumentave? Pra, a eshte kusht qe duhet patjeter te punosh ne profesionin me te cilin ke aplikuar qe ne fillim, ne menyre qe te marresh pasaporten??
 

albabeu

Star Member
Oct 11, 2011
195
5
Category........
Visa Office......
Rome
NOC Code......
3112
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
17-12-2014
AOR Received.
06-03-2015
Med's Request
05-05-2015
Med's Done....
25-05-2015
Passport Req..
07-08-2015
VISA ISSUED...
18-08-2015
LANDED..........
Soon...
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

es said:
Pershendetje,

Ju lutem, kam nevoje per nje informacion:

Une dhe im shoq po bejme aplikimin: aplikanti principal eshte im shoq: Mjek i Pergjithshem. Nese (do Zoti) rezultojme me sukse, cfare ndodh pas vajtjes ne Kanada? Dmth, si eshte procedura e pajisjes me dokumenta? Merr fillimisht leje qendrim? Me cfare kohezgjatjeje? Po per pasaporte kur aplikon?

Nese per arsye te ndryshme, im shoq nuk mundet te punoje si mjek atje, a na penalizon kjo per marrjen e dokumentave?...duke patur parasysh qe ai ka aplikuar si principal, pra ka aplikuar per tu integruar profesionalisht ne mjekesi.

Ju lutem, nese keni informacion, me ndihmoni.

Faleminderit



te jesh e sigur qe ne fillim nuk mund te punoje si mjek pasi duhet te jape provime provime qe ti njihet shkolla pasi diploma e ketushme nuk njihet. te mare njehere prvimin e anglishtes ne nivel akademik dhe pastaj do ti duhet te aplikoje per shkollen kjo eshte nje procedure e gjate qe duhet te jesh e ndergjegjshme qe mund te zgjate shume.
mesa pashe ju keni aplikuar ne federal qe ne 2011. A keni ndonje njoftim per interviste?
di dike qe ka aplikuar ne 2012 dhe i ka perfunduar procedura me sukses pa interviste.
Pershendetje,

ne fakt jam perpjekur te aplikoj ne vitin 2011, por dokumentat e mi nuk mberriten ne CIO, pra nuk u krye aplikim ne vitin 2011, ndaj po e bej tani aplikimin.

Por jam e shqetesuar me ate cfare mund te ndodhe me dokumentat ne vazhdim.

Aq sa une kuptoj eshte qe, fillimisht merr vize emigracioni qe eshte e vlefshme per 1 vit dhe kur shkon atje merr karte rezidence, Cfare afati ka karta? Kur aplikohet per pasaporte dhe a ka kritere per marrjen e pasaportes aatje?
 
May 1, 2014
4
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Me sa di une Pr Card vlen 5 vite ,kurse per citizenship te duhen 3 vite ne kanada ,por mos u shqetso nuk besoj se bejn ndonji problem edhe nese nuk punoni ne profesionin tij.
 

es

Hero Member
Jan 18, 2012
296
4
Category........
Visa Office......
Roma
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
25.07.2011
Doc's Request.
september 2013
Nomination.....
CSQ 20.01.2016
AOR Received.
25.01.2012 federal AOR 25.04.2016
IELTS Request
IELTS Tef-aq sent B2
Med's Request
27.07.2016
Med's Done....
05.08.2016
Passport Req..
soon
VISA ISSUED...
soon
LANDED..........
When God has decided!
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

albabeu said:
Pershendetje,

ne fakt jam perpjekur te aplikoj ne vitin 2011, por dokumentat e mi nuk mberriten ne CIO, pra nuk u krye aplikim ne vitin 2011, ndaj po e bej tani aplikimin.

Por jam e shqetesuar me ate cfare mund te ndodhe me dokumentat ne vazhdim.

Aq sa une kuptoj eshte qe, fillimisht merr vize emigracioni qe eshte e vlefshme per 1 vit dhe kur shkon atje merr karte rezidence, Cfare afati ka karta? Kur aplikohet per pasaporte dhe a ka kritere per marrjen e pasaportes aatje?


tani po aplikon ::) dhe je kaq e shqetesuar cdo besh kur te vesh atje. po prit njhere te maresh dokumentat qe do minimumi nja 2 vjet. ne kemi aplikuar qe ne 2011 dhe jemi akoma ne shqiperi dhe a do mundemi ndonjehere te shkojme ne canada kaq shume sa kemi pritur kane ndryshuar dhe rregullat kaq shume sa po e veme ne pikpyetje te madhe dhe po i humbasim shpresat se do na dalin ndonjehere dokumentat. ti apliko njehere me keto rregulla qe jane kete vit mesa pashe ne date 1 maj ndryshonte procedura e aplikimit ne Federal, prandaj shikoji dhe nje here.
persa i perket profesionit qe aplikojme dhe punes qe do bejme atje ska asnje problem. ske per cfar te shqetesohesh.
 

Fitore

Member
Dec 12, 2013
11
0
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Pershendetje

A ka marr ndokush Permanent Visa nepermjet Attorney Cohen laws ?
 

Nora3

Star Member
Jul 23, 2013
51
1
123
Tirana Albania
Category........
Visa Office......
Montreal L'Europe de L'Est
NOC Code......
U024
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
25-06-2012
Doc's Request.
28-06-2012
Nomination.....
27-09-2012
AOR Received.
27-09-2012
IELTS Request
IELTS+TEFAQ
File Transfer...
FED AOR 11-06-2015
Med's Request
WAITING
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

pershendetje t
gjiheve ne kete forum.
si jeni me shendet?
po ju bej nje sugjerim te hapur;
nese dikush ka cfaredo info per te reja nga Micc ju lutem ta ndani.
kjo vlen per vete apo edhe per cfare dini per persona te cilet nuk jane ne forum.
shume pritje cuna dhe goca.....

iku edhe gjysma e ketij viti
 

gery79

Star Member
Jan 5, 2013
62
0
Category........
Visa Office......
Viena
Job Offer........
Pre-Assessed..
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Degjova per nje cift nga tirana qe kishin ikur me ne fund por me duket se intervisten e kishin kaluar para nje viti e gjysem dhe pasaportat u kishin ardhur ne maj sivjet.
Deshperuese e shte pak te thuash dhe per vete po mendohem te terhiqem fare . Nuk ia vlen te rraskapitesh kaq
shume vite me keta mizerje .
 

Nora3

Star Member
Jul 23, 2013
51
1
123
Tirana Albania
Category........
Visa Office......
Montreal L'Europe de L'Est
NOC Code......
U024
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
25-06-2012
Doc's Request.
28-06-2012
Nomination.....
27-09-2012
AOR Received.
27-09-2012
IELTS Request
IELTS+TEFAQ
File Transfer...
FED AOR 11-06-2015
Med's Request
WAITING
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

gery79 said:
Degjova per nje cift nga tirana qe kishin ikur me ne fund por me duket se intervisten e kishin kaluar para nje viti e gjysem dhe pasaportat u kishin ardhur ne maj sivjet.
Deshperuese e shte pak te thuash dhe per vete po mendohem te terhiqem fare . Nuk ia vlen te rraskapitesh kaq
shume vite me keta mizerje .
[po e vertete, mos eshte kjo qe di dhe une
ishin cift po kishin aplikuar ne 2010
mendoj se ka ngecur qe nga 2011 cdo gje
po e vertete keq fare po ecen
nje mikja ime I ka tel ne shkurt dhe I kane thene se nuk do vonoje pergjigja per nja 2 muaj
ne fakt asgje edhe ajo eshte aplikuese e nentor 2011.
 

gery79

Star Member
Jan 5, 2013
62
0
Category........
Visa Office......
Viena
Job Offer........
Pre-Assessed..
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

une kam aplikuar qe ne shtator 2011
 

albabeu

Star Member
Oct 11, 2011
195
5
Category........
Visa Office......
Rome
NOC Code......
3112
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
17-12-2014
AOR Received.
06-03-2015
Med's Request
05-05-2015
Med's Done....
25-05-2015
Passport Req..
07-08-2015
VISA ISSUED...
18-08-2015
LANDED..........
Soon...
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Nuk e kuptoj, ata qe kane aplikuar qe ne 2010, 2011, apo edhe 2012, eshte normale qe ende te mos kene marre pergjigje? Une di raste te personave qe kane aplikuar e brenda vitit kane marre pergjigje pozitive dhe kane marre edhe vizen, per 1 vit. Mbase ka lidhje fakti qe personat per te cilet po flas e kane bere aplikimin permes perfaqesuesve/zyres se avokatise, por gjithsesi mendoj se personat qe kane me shume se 1 vit qe kane aplikuar, duhet te kontaktojne me zyren, sepse nuk eshte normale, mund te jete qe edhe jane neglizhuar aplikimet...

Ka ndonje ketu qe po e ben apo e ka bere aplikimin permes nje avokati? Mendoni se ja vlen?
 

gery79

Star Member
Jan 5, 2013
62
0
Category........
Visa Office......
Viena
Job Offer........
Pre-Assessed..
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

une e kam bere nepermjet avokatit ne Montreal. Gjithmone te njejten pergjigje..... po presim dhe sapo te kem lajme do tjua percjellim menjehere. ju urojme gjithe te mirat.
 

es

Hero Member
Jan 18, 2012
296
4
Category........
Visa Office......
Roma
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
25.07.2011
Doc's Request.
september 2013
Nomination.....
CSQ 20.01.2016
AOR Received.
25.01.2012 federal AOR 25.04.2016
IELTS Request
IELTS Tef-aq sent B2
Med's Request
27.07.2016
Med's Done....
05.08.2016
Passport Req..
soon
VISA ISSUED...
soon
LANDED..........
When God has decided!
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

gery79 said:
une e kam bere nepermjet avokatit ne Montreal. Gjithmone te njejten pergjigje..... po presim dhe sapo te kem lajme do tjua percjellim menjehere. ju urojme gjithe te mirat.

nuk ka asnje ndyshim procesi i aplikimit neqoftese e ben vete apo me avokat. madje mendoj se nuk ja vlen ta besh me avokat se ata nuk i kushtojne aq rendesi sa mund ti kushtosh vete kur i ploteson formularet. gjethsesi secili ka buxhetin e vet dhe mendimet e veta. por ne faqen zyrtare thuhet qarte qe ska asnje ndryshim ne procesimin e dosjes apo kohen. megjithate procesi eshte stopuar dhe asnje qe ka aplikuar qe nga 2011 per CSQ nuk eshte kontaktuar per interviste, jane derguar thjesht e-maile per update dosje. une kam degjuar vetem qe kane ikur persona qe kane aplikuar ne 2011 dhe kane mare tashme vizen por jo per quebec por per procesin federal. dhe ketu behet fjale per profesione si inxhiniere qe ka perparesi tek federali.
do zoti kete vit ndonje lajm i mire
 

Nora3

Star Member
Jul 23, 2013
51
1
123
Tirana Albania
Category........
Visa Office......
Montreal L'Europe de L'Est
NOC Code......
U024
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
25-06-2012
Doc's Request.
28-06-2012
Nomination.....
27-09-2012
AOR Received.
27-09-2012
IELTS Request
IELTS+TEFAQ
File Transfer...
FED AOR 11-06-2015
Med's Request
WAITING
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

es said:
nuk ka asnje ndyshim procesi i aplikimit neqoftese e ben vete apo me avokat. madje mendoj se nuk ja vlen ta besh me avokat se ata nuk i kushtojne aq rendesi sa mund ti kushtosh vete kur i ploteson formularet. gjethsesi secili ka buxhetin e vet dhe mendimet e veta. por ne faqen zyrtare thuhet qarte qe ska asnje ndryshim ne procesimin e dosjes apo kohen. megjithate procesi eshte stopuar dhe asnje qe ka aplikuar qe nga 2011 per CSQ nuk eshte kontaktuar per interviste, jane derguar thjesht e-maile per update dosje. une kam degjuar vetem qe kane ikur persona qe kane aplikuar ne 2011 dhe kane mare tashme vizen por jo per quebec por per procesin federal. dhe ketu behet fjale per profesione si inxhiniere qe ka perparesi tek federali.
do zoti kete vit ndonje lajm i mire
hi ,

disa shoqe te miat ,aplikime 2011,nuk kane marre ende asnje email per up date,asgje pervec aor.

nuk e di se cfare mund te ndodhe,micc do procesoje dosje sivjet ,dmth i bie te mendosh se do te behen superman,apo keta do te vazhdojne sic e kane nisur,si breshka.
mendoj se eshte ceshtje numri csq per cdo shtet,ne duhet te jemi nga fundi per nga nr i csq,e keshtu kur te na vije rradha.
ne forumet e shteteve te tjera kryesisht west,por edhe nga lindja poloni apo ukraina,ecin shume shpejt ,per nje vit csq ne dore,kam lexuar raste edhe pa interviste.
uroj te na ndihmoje Zoti te gjitheve.
 

Nora3

Star Member
Jul 23, 2013
51
1
123
Tirana Albania
Category........
Visa Office......
Montreal L'Europe de L'Est
NOC Code......
U024
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
25-06-2012
Doc's Request.
28-06-2012
Nomination.....
27-09-2012
AOR Received.
27-09-2012
IELTS Request
IELTS+TEFAQ
File Transfer...
FED AOR 11-06-2015
Med's Request
WAITING
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

mirmengjes te gjitheve,
uroj te jeni mire ,doja te ndaja me ju biseden e djeshme me tel me micc.
pasi i telefonova nga ana ime,zonja me tha se dosja ime nuk eshte gati per tu analizuar,dmth asnje oficer nuk po merret,nderkohe,micc do komunikoje,ne rast se ka ndonje gje,vetem,me email.
kjo nuk eshte ndonje gje e re,se kuptohet se askush nuk po merret .
megjithate kjo sa per njoftim,nuk po i humbim shpresat .
po ju ca keni bere ndonje gje te re?
uroj ta kaloni sa me mire veren .
Nora
 

es

Hero Member
Jan 18, 2012
296
4
Category........
Visa Office......
Roma
Job Offer........
Pre-Assessed..
App. Filed.......
25.07.2011
Doc's Request.
september 2013
Nomination.....
CSQ 20.01.2016
AOR Received.
25.01.2012 federal AOR 25.04.2016
IELTS Request
IELTS Tef-aq sent B2
Med's Request
27.07.2016
Med's Done....
05.08.2016
Passport Req..
soon
VISA ISSUED...
soon
LANDED..........
When God has decided!
Re: ALBANIANs – LET'S CONNECT AND HELP EACH OTHER

Nora3 said:
mirmengjes te gjitheve,
uroj te jeni mire ,doja te ndaja me ju biseden e djeshme me tel me micc.
pasi i telefonova nga ana ime,zonja me tha se dosja ime nuk eshte gati per tu analizuar,dmth asnje oficer nuk po merret,nderkohe,micc do komunikoje,ne rast se ka ndonje gje,vetem,me email.
kjo nuk eshte ndonje gje e re,se kuptohet se askush nuk po merret .
megjithate kjo sa per njoftim,nuk po i humbim shpresat .
po ju ca keni bere ndonje gje te re?
uroj ta kaloni sa me mire veren .
Nora

per nje muaj me behen 3 vjet qe kam derguar dokumentat :mad:. pak muaj para se te dergoja dokumentat aplikantet nga shqiperia e mernin CSQ per 6-9 muaj max nje vit, dhe tani nuk qenkan gati dosjet per tu analizuar edhe pse kane kaluar vite. cbehet keshtu i mbajne njerzit te varur me vite te tera pas nje procesi qe mund te kthejne pergjigje me shpejt ne rastet kur nuk i plotesojne kriteret. po lexoj ne ketu ne forum per aplikante te 2011 qe po refuzohet tani pas kaq vitesh se kuptoj pse i mbajten me shprese kaq kohe. nderkohe qe ka dhe te tjere qe po e marin CSQ pa interviste. Por nje proces kaq i zgjatur te themi neqoftese kemi fat ta marin per 3 vjet CSQ pastaj do dhe 3 vite te tjera federali ???